top of page

Yurt dışı gönderimleri için

LOHO

Yeşilçam gölge oyunu kiti ambalaj tasarımı, 2016.

Türk kültüründe zamanında önemli bir yere sahip olmalarına rağmen günümüzde unutulmaya yüz tutmuş iki kavram olan gölge oyunu ve Yeşilçam’ı bir araya getirerek bir zaman kapsülü içerisine koymak. Çocuklara kit içerisinde bulunan etkinlikleri uygulama sırasında o dönemi anlatmak ve yaşatmak, büyüklere nostalji niyetine gençlik yıllarını hatırlatmak.

Kit, basit bir gölge oyunundan ibarettir. Kültürümüzdeki alışılmış gölge oyunundan farkı Hacivat ve Karagöz yerine karakterlerin Yeşilçam karakterleri olmasından ileri gelmektedir. Oyun, temsili olarak seçilmiş 3 farklı film ve içlerinden seçilen 3 farklı popüler ikili atışma sayılabilecek dialog üzerine kurulmuştur. Sanki zamanında metal bir zaman kapsülüne konulup da toprağın altına gömülmüş ve böylece günümüze kadar gelmeyi başarmış düşüncesinden yola çıkılarak metal materyal kullanılmış, tasarımda ise ortaya çıkış senaryosuyla uyumlu olarak bir konserve kutusu ve içinde de gölge oyuncuları illüstre edilmiştir. Tasarımda kullanılan renkler retro bir renk çemberini oluşturmaktadır.

Tasarımda retro renkler çerçevesinde akılda kalıcılığı arttırmak için sık sık oyun karakteri illüstrasyonları yinelenmektedir.

Markanın ismi “Loho” herhangi bir dilde karşılığı bulunmamakla birlikte, uydurma bir dilde “ev gibi bir yer” anlamına gelmektedir. Amaç, eskilerin evcimen tavrına gönderme yapmak, kültürün o milleti içinde barındırdığı bir “ev” olduğu düşüncesinden yola çıkmaktır.

Ambalaj tasarımında içinde yırtılabilir, kırılabilir, buruşabilir ve aşınabilir malzemeler barındırması açısından metal kutu tercih edilmiş, üst, alt ve yan yüzeylerine etiket uygulaması yapılmıştır. İsteğe bağlı olarak etiket yerine direkt metal yüzey üzerine baskı da uygulanabilir. Kutu içi ambalajında köpük/strafor (kutu tabanını beslemesi için), mukavva (üzerine gelecek materyaller için alanlar oluşturmak üzere) ve yine tasarımla uyumlu olarak iç ambalajı oluşturan etiket uygulamaları bulunmaktadır. Kitin içinde bulunan her bir materyalin (boya kalemleri, mini suluboya seti, yapıştırıcı, el feneri, makas) üzerine etiket olarak uygulanmış tasarımla uyumlu ayrı bir ambalajı vardır.

foto_5.jpg
foto_6.jpg
foto_4.jpg
foto_2.jpg
foto_1.jpg
foto_3.jpg
283b9d42650071.58ba7deb2af1e.jpg
tesekkur.jpg

"Loho" hakkında ne söylediler?

bottom of page